Wyschlik Grzebykorożny – charakterystyka.
Wyschlik Grzebykorożny to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, głównie występuje na terenie Polski i Europy. Jest to szkodnik, który preferuje drzewa liściaste, raczej rzadko atakuje iglaste, choć jest to możliwego. Jest zagrożeniem nie tylko dla żywych drzew, ale tez dla obumierających i martwych. Dlatego też najczęściej atakuje meble i sprzęt wykonany z drzew typu dąb, olcha czy buk.
Larwy Wyschlika Grzebykorożnego i rozwój.
Zapłodniona samica drąży tunel w drewnie, a następnie składa w nim jaja, jest ich od jednego do kilkunastu. Otwór zatyka własnym ciałem, jednocześnie przy tym umierając. Larwy wykluwają się w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Natomiast sam rozwój pokolenia szkodnika jest dłuższy, ale maksymalnie jest to 2 lata. Długość ciała chrząszcza to około 4 milimetry. Samce różnią się od samicy wielkością, są mniejsze, ale mają większe grzebykowate czułki. Wyschliki prowadzą dzienny tryb życia, a rozmnażają się w czasie ciepłych miesięcy.
Czy ten szkodnik jest groźny i jak go zwalczać?
Wyschlik wydrąża otwory w drewnie, niszczy meble, rzeźby, elementy wystroju. Rzadziej atakuje drewno konstrukcyjne, ale może się to zdarzyć. Walka z takimi szkodnikami nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Warto więc pamiętać o odpowiedniej ochronie drewna. Jednak jeśli się nam to nie udało i pojawiły się na nim otwory, sugerujące występowanie tego owada, należy zacząć z nim walkę. Jeśli zaatakował drewno konstrukcyjne, najczęstszą metoda jest fumigacja, czyli gazowanie budynku. Można też zastosować metodę Xilix Gel a przy cennych przedmiotach metodę Veloxy.