Korniki w drewnie, korniki w domu

Korniki w drewnie są powodem, dla którego właściciele podejmują własne działania w celu ich wytępienia. Zazwyczaj właściciele korników w drewnie stosują preparaty, malując lub przebijając otwory w drewnie i owijając je folią. Niestety te samodzielne rozwiązania nie eliminują kornika z drewna .Aby zwalczyć korniki w drewnie należy skorzystać z usług profesjonalej firmy!

Czym są korniki?

Korniki w drewnie są najczęstszymi owadami żywiącymi się drzewami iglastymi, powodując całkowite zniszczenie drzew w lasach. W Polsce najczęściej występuje kornik drukarz. Najczęściej jednak mając na myśli korniki w drewnie, mowa jest o szkodnikach drewna, które niszczą więźbę dachową, drewniane elementy konstrukcyjne domu, czy drewno kominkowe. Korniki pojawiają się w niewłaściwie zaimpregnowanych elementach drewna, wyrządzając znaczne szkody.

Jak wyglądają korniki?

Korniki w domu to małe chrząszcze o walcowatym, owalnym kształcie ciała i brązowym lub czarnym kolorze. Larwy kornika mają łukowaty kształt, biało-brązową barwę i nie posiadają nóg. Korniki w domu to szkodniki drewna najczęściej spuszczel lub kołatek, rzadziej trzpiennik.

Jak zwalczyć korniki w domu?

Istnieje kilka skutecznych metod na korniki w drewnie, a ich użycie będzie zależeć od miejsca wystąpienia szkodników. Do podstawowych sposobów na robaki w drewnie należą: metoda chemiczna – fumigacja i żelowanie Xilix, metoda mikrofalowa, metoda beztlenowa i metoda mechaniczna.

Metoda chemiczna to gazowanie, inaczej fumigacja polega na zastosowaniu gazu na korniki przez co najmniej 7 dni w szczelnie strzeżonym budynku. W tym czasie gaz jest uwalniany z podłoża i wypełnia cały obiekt, penetrując drewno i zabijając zjadaczy drewna we wszystkich stadiach rozwoju, a mianowicie jaja, larwy, poczwarki. Fumigacja domu, kościoła czy innego obiektu to najlepsza i najbardziej wszechstronna metoda na pozbycie się tak zwanych korników w domu czyli szkodników drewna użytkowego.

W metodzie mikrofalowej wykorzystujemy generator pola elektromagnetycznego do podgrzania zakażonego punktowo elementu. Warunkiem skuteczności działania mikrofal jest uzyskanie temperatury 75 °C przez 5 min na całym odcinku elementu grzejnego, co gwarantuje również całkowitą śmierć wszystkich larw fagów drzewnych. Metody te są mniej czasochłonne, ale bardziej energochłonne i nie zawsze są dostępne dla wszystkich konstrukcji. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że nie używamy żadnych środków chemicznych, a w przypadku metody mikrofalowej nie ma konieczności wychodzenia z domu podczas walki z kornikami. Metoda ta nie ma zastosowania w przypadku mocnego porażenia dużych elementów konstrukcyjnych przez szkodniki drewna i jest stosowana dosyć rzadko jeśli mamy korniki w domu.

Inną bardzo ekologiczną metodą jest metoda beztlenowa. Powoduje duszenie korników poprzez zmniejszenie poziomu tlenu w atmosferze. Po uszczelnieniu budynku skład chemiczny powietrza zmienia się, a tlen zostaje zastąpiony azotem lub argonem. To bardzo wydajna metoda, ale też bardzo czasochłonna. Wymaga przebywania poza budynkiem przez około 6 tygodni, więc w praktyce jest rzadko używany.

W przypadku metod chemicznych należy wymienić jeszcze żel na korniki w domu czyli Xilix Gel, który wnika głęboko w strukturę drewna.

Korniki w domu – ciekawe strony:

Korniki w domu, korniki w drewnie – informacje, zdjęcia 2022 rok

Korniki w drewnie, robaki w drewnie