Fumigacja inaczej gazowanie domu to zabieg usuwający szkodniki drewna w domu lub więźbie dachowej. Fumigację domu wykonuje się dla domów drewnianych, domów z bala, domów letniskowych, domów murowanych, altanek i innych obiektów z drewna. Nie ma znaczenia z jakiego drewna został wykonany obiekt – fumigacja domu ma zastosowanie zarówno dla drewna pochodzącego z drzew iglastych jak i liściastych. Fumigacja domu trwa w zależności od jego wielkości i stopnia porażenia od kilku dni do kilku tygodni. Fumigacja domu cena ustalana jest za każdym razem indywidualnie. Fumigacja domu przeprowadzona w sposób profesjonalny gwarantuje 100% skuteczności w likwidacji spuszczeli i kołatków.
Czym jest fumigacja domu i kiedy się ją stosuje?
Fumigację, czyli gazowanie domu, przeprowadza się w celu zwalczenia szkodników drewna popularnie określanych jako korniki. Poprawnie przeprowadzony zabieg jest skuteczny i w pełni bezpieczny.
Czym jest fumigacja domu?
Fumigacja domu jest najbardziej wszechstronną metodą usuwania szkodników drewna bytujących w domu lub więźbie dachowej. Polega na zastosowaniu gazu, czyli fosforowodoru PH3 po uprzednim przygotowaniu i uszczelnieniu gazowanego obiektu. Odpowiednie stężenie gazu musi być utrzymane przez określony czas.
Czym jest fosforowodór PH3 używany do fumigacji domu?
Gazowanie domu wiąże się z koniecznością zastosowania fosforowodoru PH3, czyli gazu dopuszczonego do użytku przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Popularnie jest określany gazem na korniki. W trakcie zabiegu uwalnia się on na skutek reakcji chemicznej fosforku glinu lub fosforku magnezu aplikowanych najczęściej w formie tabletek bądź pigułek. Podane rodzaje gazu pełnią zamienne lub uzupełniające się funkcje w zależności od zastosowanej technologii fumigacji. Fosforowodór ma działanie silnie toksyczne, dlatego zabieg może być przeprowadzony jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia.
Kiedy stosuje się fumigację?
W drewnie, z którego powstają elementy konstrukcyjne dachów lub budynków, można niekiedy zauważyć obecność drewnojadów, potocznie zwanych kornikami. Sygnałem ich obecności są otwory w drewnie i wysypywanie się mączki drewnianej, a także charakterystyczne odgłosy chrobotania i skrobania. W momencie zauważenia problemu konieczne jest podjęcie walki z nim. Jedną z najskuteczniejszych metod jest właśnie gazowanie domu.
Jakie rodzaje szkodników zwalcza fumigacja?
Fumigacja domu jest stosowana do likwidacji wszystkich rodzajów szkodników drewna. Najczęściej spotykanymi drewnojadami są spuszczel pospolity i kołatek domowy. Fumigacja skutecznie usuwa szkodniki we wszystkich stadiach rozwoju, od jaj przez larwy i poczwarki po dorosłe osobniki.
Do jakich rodzajów drewna można stosować fumigację?
Fumigację można z powodzeniem stosować do każdego rodzaju drewna. Zabieg jest wykorzystywany w przypadku drewna liściastego i iglastego, twardego lub miękkiego, nowego bądź bardzo starego. Gazowanie przeprowadza się na drewnie zabytkowym, jak i takim pokrytym lakierem, lazurą czy lakierobejcą.
Jakie elementy domu można poddać fumigacji?
Fumigacja domu może być stosowana do zwalczania szkodników drewna w całym domu bądź w więźbie dachowej czy poddaszu użytkowym. Obejmuje ona stropy drewniane, słupy podporowe wewnątrz domu, belki ozdobne, legary, a nawet meble. Gazuje się też ramy okienne i schody. Zabieg powinien obejmować wszystkie drewniane elementy znajdujące się w domu i jego pobliżu, takie jak drewniany taras.
Jakie są etapy fumigacji domu?
Fumigację domu można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to profesjonalna analiza obiektu, podczas której ustalane są kształt i kubatura budynku, sposób uszczelnienia, zakres prac przygotowujących wnętrze domu i zabezpieczających sprzęt, stopień porażenia drewna, dostęp do drewna i potrzeba przeprowadzenia impregnacji, termin wykonania zlecenia, przewidywane warunki atmosferyczne, rodzaj i sposób gazowania, a także stężenie gazu. Domownicy otrzymują wskazówki przydatne do przygotowania budynku do zabiegu. Kolejny etap to uszczelnienie domu gazoszczelnymi foliami, zabezpieczenie go i zagazowanie. Dom zostaje przekazany na odpowiedni okres karencji i oznaczony we właściwy sposób. Na koniec wykonuje się odwietrzenie obiektu, usuwa się gazoszczelne folie, przeprowadza kontrolne pomiary i ozonowanie, a w razie potrzeby także impregnację owadobójczą.
Czy fumigacja domu jest bezpieczna?
Fumigacja domu będzie w pełni bezpieczna dla ludzi i otoczenia, o ile zostanie przeprowadzona przez specjalistyczną firmę dopełniającą niezbędnych procedur. Podczas gazowania wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt, w tym mierniki stężenia gazu.
Fumigacja domu – zdjęcia zabiegu gazowania
Komentarze do artykułu „Fumigacja domu”
Świetny artykuł o fumigacji domu. Sama miałam problem w swoim domu ze spuszczelem pospolitym i fumigacja pomogła go skutecznie zwalczyć. Kasia, Wrocław
A co myślicie o metodzie Xilix Gel? Chyba jest sporo tańsza niż fumigacja domu. Podobno fumigacja domu jest lepsza niż zwalczanie szkodników żelem, ale mimo wszystko patrzę na ceny…pomocy ? Mateusz, Kraków
Ratunku!! Spuszczel i kołatek pożarły mi cały domek letniskowy 🙁 Czy myślicie, że w przypadku dużych uszkodzeń już fumigacja domu ma jeszcze sens? Basia, Wyszków