Trzpiennik Olbrzymi

Trzpiennik Olbrzymi – Informacje ogólne

Trzpiennik Olbrzymi jest największym na świecie szkodnikiem drewna obrobionego. Rozmiar samicy dochodzi do 5 cm długości. Samce osiągają mniejsze rozmiary, od 1 do 2,5 cm długości. Owad ten posiada czarno-żółte ubarwienie tułowia. Jego czułki i odnóża są żółte.

Trzpiennik Olbrzymi – Występowanie

Trzpiennik Olbrzymi występuje na obszarze całej Europy. Najczęściej żeruje w drewnie iglastym, głównie w świerkach. Trzpienniki wybierają przede wszystkim drzewa obumierające i świeżo ścięte. Owad ten często występuje też w ścianach domów z drewnianych bali.

Trzpiennik Olbrzymi – Cykl rozwojowy

Aby rozpocząć cykl rozwojowy, samica Trzpiennika Olbrzymiego drąży w drewnie niewielki korytarz. Następnie składa w nim do 350 jaj, a ściany korytarza pokrywa zarodnikami grzybów, które rozrastając się będą stanowiły pokarm dla larw. Zanim larwy te, osiągające maksymalnie 40 mm, przejdą do stadium poczwarek mija od 1 do 2 lat. W tym czasie drążą one w drewnie korytarze o długości ok. 50 cm. W dorosłej postaci Trzpiennik Olbrzymi żyje przez okres kilku tygodni.

Szkody wyrządzane przez Trzpiennika Olbrzymiego

Trzpiennik Olbrzymi wyrządza największe szkody w drzewostanie świerkowym. Owad ten jest groźny nie tylko w okresie żerowania, ponieważ wprowadzając do drzewa toksyczną substancję w celu zapewnienia wzrostu larwom, powoduje niszczenie drewna. Kanały, które owad ten drąży w drewnie konstrukcyjnym znacznie obniżają jego wytrzymałość. Aby przeciwdziałać szkodom powodowanym przez tego owada można zastosować fumigację, czyli gazowanie drewna lub impregnację owadobójczą.