Krokwiowiec Piłkorożny

Krokwiowiec Piłkorożny to chrząszcz z rodziny kołatkowatych. Dorosły owad osiąga długość od 3 do 5 mm. Jego osobniki mają kolor ciemnobrunatny i pokryte są szarym owłosieniem. Cechą charakterystyczną tego gatunku są piłkowate czułki.

Krokwiowiec Piłkorożny – występowanie

Krokwiowiec Piłkorożny występuje w całej Europie. W Polsce jest on gatunkiem bardzo licznym. Jako miejsce żerowania wybiera on zarówno lasy liściaste, jak też iglaste. Obecny jest on również w drewnie przetworzonym. Szczególnie często można go spotkać w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność otoczenia.

Cykl rozwojowy szkodnika

Chrząszcz ten rozmnaża się wyłącznie w miesiącach letnich, przede wszystkim w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura powietrza jest najwyższa. Samica składa jaja w znajdujących się w drewnie szczelinach i pęknięciach. Larwy Krokwiowca Piłkorożnego osiągają aż 9 mm długości i są dłuższe od osobników dorosłych. Drążą one w drewnie kanały o szerokości 3 tóre następnie są zasypywane odchodami i mączką drzewną. Zamim larwy przekształcą się w dorosłe osobniki mijają zwykle dwa lata.

Krokwiowiec Piłkorożny – Szkodliwość, metody likwidacji

Krokwiowiec Piłkorożny atakuje przede wszystkim górne części budynków, takie jak stropy, sufity oraz drewno konstrukcyjne więźby dachowej. Wybiera on przede wszystkim drewno zagrzybione. Najlepszą metodą przeciwdziałania szkodom powodowanym przez tego owada jest fumigacja, czyli gazowanie drewna. Jeżeli jest to możliwe, można zastosować również beztlenową technologię Veloxy. Bardzo ważne jest też zabezpieczanie drewna przed zagrzybieniem i zawilgoceniem.