Miazgowiec Parkietowiec

Miazgowiec Parkietowiec – Informacje ogólne

Miazgowiec Parkietowiec jest chrząszczem z rodziny miazgowcowatych. Osobniki dorosłe tego gatunku osiągają długość od 2,5 do 5 mm. Przybierają one różne odcienie barwy brunatnej. Wyraźnie oddzielona od tułowia główka jest pokryta drobnymi żółtymi włoskami.

Miazgowiec Parkietowiec – Występowanie

Miazgowiec Parkietowiec występuje na terenie całej Europy. Można go spotkać również na obszarze Śródziemnomorskim, Zakaukaziu oraz w Japonii. W ostatnim czasie jego występowanie potwierdzono również w Ameryce Północnej. Owad ten żeruje zarówno w drewnie martwym, jak i w obrobionym. Wybiera on głównie bogate w skrobię drewno pochodzące z drzew liściastych, takich jak dąb jesion i orzech, platan topola oraz wiśnia.

Miazgowiec Parkietowiec – Cykl rozwojowy

Samica Miazgowca Parkietowca składa od 50 do nawet 200 cienkich, podłużnych jaj. Przed ich złożeniem nadgryza ona drewno, aby sprawdzić, czy jest ono dostatecznie wilgotne i bogate w skrobię. Larwa osiąga długość do 6 mm. Swoim kształtem przypomina ona literę C, jest biała i posiada trzy pary odnóży. W całości pokrywa ją owłosienie. Żerowanie larwy, w zależności od warunków klimatycznych i dostępności substancji odżywczych, trwa od 4 miesięcy do 3 lat.

Szkody wyrządzane przez Miazgowca Parkietowca

Miazgowiec Parkietowiec występuje w licznych grupach, dlatego też może wyrządzić duże szkody zarówno w domach, jak też w stolarniach i tartakach, w których przebywa. Zniszczeniu ulegają zazwyczaj drewniane meble, parkiety, schody oraz boazeria. Aby przeciwdziałać szkodom powodowanym przez tego owada najczęściej stosuje się fumigację, czyli gazowanie drewna.